هزار هکتار از موزستان‌های چابهار بر اثر خشکسالی نابود شده استمدیر جهاد کشاورزی چابهار گفت: براثر خشکسالی‌‎‌های بی‌سابقه ۲۰ ساله در سیستان و بلوچستان بیش‌از هزار و ۳۰۰ هکتار از باغات موز و انبه شهرستان چابهار از میان رفته است.

غلامحسین بامری در گفت‌وگو با لاگ- افزود: از مجموع چهار هزار و ۳۴۰ هکتار سطح زیرکشت اراضی باغی شهرستان هزار و ۸۰۰ هکتار آن را موزستان ها تشکیل می دهند.

وی افزود: مرکبات، چیکو، انبه، نارگیل، گواوا، کنار، تمرهندی و خرما از انواع میو‌های تولید شده گرمسیری در چابهار است که در میان آن‌ها موز سهم ویژه‌ای از بازار کشاورزی چابهار را به خود اختصاص داده است.

مدیر جهاد کشاورزی چابهار تصریح کرد: سالانه بالغ بر ۳۴ هزار تن موز از سطح باغات شهرستان چابهار تولید علاوه بر مصرف داخلی استان به به استان های همجوار هرمزگان، یزد، خراسان شمالی، جنوبی و رضوی نیز صادر می‌شود.

وی گفت: خشکسالی‌های ۲۰ ساله خسارات جدی را به باغات موز شهرستان چابهار وارد کرده به‌طوری که بر اثر خشکسالی بیش‌از هزار و ۳۰۰ هکتار از باغات موز و انبه چابهار از میان رفته است، علاوه‌بر آن بر اثر خشکسالی سه هزار و ۹۰ هکتار از اراضی باغی کشاورزی و ۶ هزار هکتار زمین های زراعی شهرستان چابهار نابود شده است.

بامری با بیان این‌که چابهار به دلیل هم‌جواری با آب‌های آزاد اقیانوس هند دارای آب و هوایی معتدل در تمام فصول سال است، گفت: در سال‌های آبی با زیر کشت رفتن ۱۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی باغی و زراعی بیش از ۲۴ هزار نفر در بخش کشاورزی شهرستان چابهار مشغول بکار می‌شوند که این رقم در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی‌ها بشدت کاهش یافته است.

انتهای پیام