بی بی گردی؛ مراسم نوروزی متفاوت در خضری دشت بیاض


بی بی گردی در خراسان جنوبی

کارشناس مردم شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی گفت: بی بی گردی از جمله آیین‌ها و مراسم نوروز است که هنوز نیز در برخی مناطق شهرستان قاینات مانند خضری دشت بیاض، کارشک و بسکاباد برگزار می‌شود.

فریبا کاهنی در گفت‌وگو با خبرنگار لاگ اظهار کرد: برای این مراسم که در روز ۱۲ فروردین و براساس یکی از داستان‌های قدیمی انجام می‌شود؛ زنان سالخورده ( بی بی ) را برای گردش به خارج از روستا  می‌برند.

وی افزود: در این مراسم یکی از زنان سالخورده روستا خشت خامی را برداشته و سطح خشت را گل می‌پوشاند.

کارشناس مردم شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی بیان کرد: زنان و دختران جوان نیز با یک قطعه چوب و پنبه فتیله‌ای شمع درست کرده و آن را روی خشت روشن می‌کنند.

کاهنی ادامه داد: سپس یکی از زنان سالخورده خشت را بالای سر خود گرفته و در جلو و زنان و دختران همراه با شادی و دایره زنان پشت سر او از روستا خارج می‌شوند و در محلی که قبلا قنات و چاه آبی بوده است و فعلا متروکه شده جمع می‌شوند و این خشت را داخل چاه می‌اندازند.

وی اظهار کرد: مردم بر این اعتقاد و باور هستند که غم و غصه‌ها را با این کار در چاه می‌ریزند و آن سال را همراه با شادی، خوشی و سلامتی شروع خواهند کرد.

کارشناس مردم شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی یادآور شد: این آیین و مراسم به شماره   ۱۴۵۷ در ۲۱ آبان‌ماه ۹۶ در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام