باید از دخالت‌های غیر کارشناسی در حوزه درمان جلوگیری‌ کرداستاندار خراسان رضوی گفت: بایستی از برخی عوارض و دخالت‌های غیرکارشناسانه در حوزه درمان جلوگیری کرد.

به گزارش لاگ، علی‌رضا رشیدیان دیروز در اولین مجمع سلامت استان که در مجتمع سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: : بایستی از برخی عوارض و دخالت‌های غیرکارشناسانه در حوزه درمان جلوگیری کرد؛ نوع ورود به حوزه سلامت باید عمدتا در حوزه‌های پیشگیری باشد و حوزه‌های درمانی را به صاحب نظران واگذار کرد. امیدواریم امر به سلامت تبدیل به یک موضوع مرتبط با امر به معروف شود.

 یکی از مهم‌ترین عوامل قوام و دوام جوامع گسترش خیراندیشی، خیرخواهی و عمل خیرانه و خیر است و نظام دینی و اعتقادی ما همیشه ما را به عمل خیر دعوت کرده است.

وی ادامه داد: ضرورت اجتماعی شدن موضوع سلامت امری اجتناب‌ناپذیر است که همه آن را قبول دارند. سلامت از نعماتی است که پیامبر اسلام نیز بر ارزش آن تاکید داشتند و باید این نعمت را بر اساس تعاون و کار متحدانه پیگیری کنیم. براساس شعار سازمان بهداشت جهانی بایستی موضوع سلامت براساس عدالت اجتماعی فراگیر باشد و کسی از ارائه خدمات محروم نماند.

رشیدیان تصریح کرد: مسلماً سلامت انواع مختلفی دارد و باید در همه ابعاد به آن توجه داشت. البته زندگی‌های جدید مسایل جدید را در سبک حیات ما ایجاد کرد که بیش از ۸۰ درصد مرگ‌ و میرهای امروز به همین مساله باز می‌گردد. باید به همین نسبت تعامل و همکاری ما برای سلامت و توسعه آن فراگیر شود.

وی خاطرنشان کرد: نمی‌توان تنها سلامت را از بیمارستان‌ها طلب کرد و باید همه دستگاه‌ها و نهادها در این زمینه همکاری داشته باشند. 

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: سلامت را بایستی از خانواده و آموزش پیش دبستانی آغاز کرد و در رسانه‌ها آن را به یک موضوع عمومی تبدیل کرد. بایستی وعاظ، هنرمندان و کسانی که مورد توجه هستند بتوانند سلامت را به یک موضوع عمومی تبدیل کنند. 

وی عنوان کرد: خراسان رضوی در این زمینه ظرفیت‌های خوبی داشته و قطب درمانی و سلامت است و سالانه افراد زیادی که دنبال خدمات با کیفیت در حوزه سلامت هستند، به استان ما می‌آیند. در حوزه سلامت و پیشگیری در استان اقدامات خوبی صورت گرفته است. با این حال همه این امکانات بدون حضور مردم و مردمی شدن سلامت ناقص و ابتر است.

رشیدیان افزود: موضوع اعتیاد و معتادان متجاهر و کارتن خواب یک موضوع مهم است. چاره کار در دیدن و فکر کردن و برنامه‌ریزی و مقابله است که خوشبختانه هم خیران و هم سمن‌ها احساس مسئولیت عمومی در این خصوص دارند. امیدواریم موضوع سلامت تبدیل به یک خواست عمومی شود.

انتهای پیام