ایجاد دبیرخانه رسیدگی به امور کلان‌شهرها


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد می‌کنیم که کلان‌شهرها دبیرخانه‌ای داشته باشند تا مشکلات خود را جدی‌تر از طریق دولت و مجلس پیگیری کنند.

به گزارش لاگ – منطقه خراسان، علی لاریجانی در مراسم ورود ۲۱۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس جدید به ناوگان حمل و نقل عمومی که در بازار خودروی مجیدیه مشهد برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به پیشنهاد شهردار مشهد مبنی بر داشتن جلسات منظم سالیانه بین شهرداران کلان‌شهرها با رئیس مجلس شورای اسلامی، بنده پیشنهاد می‌کنم کلان‌شهرها دبیرخانه‌ای داشته باشند، همانطور که در شورای عالی استان‌ها دبیرخانه وجود دارد. شهرهای بزرگ مشکلات بزرگ دارند و نیازمند حمایت‌هایی هستند. پیشنهاد بنده این است که کلان‌شهرها دبیرخانه‌ای داشته باشند تا مشکلات خود را جدی‌تر از طریق دولت و مجلس پیگیری کنند. ما  این دبیرخانه را  به مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون‌های تخصصی معرفی می‌کنیم تا با یکدیگر همکاری کنند و  از جلسات آنها یک دستورالعمل مشخص برای حل مشکلات کلان‌شهرها خارج شود.

وی ادامه داد: در بودجه سال ۹۷ ردیفی برای سه شهر زیارتی اختصاص یافته است. اگر شرایط به خوبی پیش رود و سازمان برنامه و بودجه مقداری به این بخش توجه بیشتری داشته باشد، این شهرها می‌توانند از این امکان برای زیرساخت‌های زیارتی استفاده مطلوبی داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «یکی از معضلات ما مشکل یارانه‌هاست»، اظهار کرد: امسال تغییراتی دادیم که لازم نباشد دولت هر ماه در پرداخت یارانه کشکولی به دست بگیرد و پول جمع کند. دسترسی سازمان برنامه و بودجه به منابع سهل شده این موضوع کمک می‌کند منابعی که برای پرداخت یارانه به مردم و سایر بخش‌ها در نظر گرفته شده پایدار شود.

وی گفت: فروش اوراق مشارکت هم ظرفیتی است که در اختیار کلان‌شهرها قرار دارد. کلان‌شهرها می‌توانند از این ظرفیت برای توسعه حمل و نقل عمومی و نوسازی بافت‌های فرسوده استفاده کنند. در نظرگرفتن فاینانس تا سقف هشت میلیارد دلار هم از دیگر ظرفیت‌های خوب ایجاد شده است که با اجرایی شدن آن اقدامات خوبی در زمینه توسعه حمل و نقل ریلی انجام خواهد شد.

انتهای پیام