آغاز طرح جامع دریاچه زریوار از سال ۹۰به گزارش لاگ، «کوروش زارعی» امروز پنج شنبه(۲۴ اسفند) در جلسه کارگروه استانی برنامه مدیریت جامع تالاب زریوار، اظهار کرد: کردستان ۵ منطقه تحت حفاظت محیط زیست دارد که شامل زریوار، عبدالرزاق، بدر و پریشان، شاهو و کوسالان و بیجار است که در مجموع ۷٫۴۵ درصد مساحت کل استان تحت مدیریت سازمان محیط زیست است.

وی با اشاره به این‌که این مقیاس در میانگین جهانی، ۱۲ درصد است، گفت: هم‌اکنون کردستان با این میانگین فاصله زیادی دارد.

سرپرست اداره‌کل حفاظت از محیط زیست کردستان خاطرنشان کرد: طی چند سال اخیر ۸۹ نفر که اکثر آن‌ها از خانواده شهدا هستند، بدون توجه به تأمین اعتبارات برای آینده در این سازمان استخدام شده‌اند که امروز پرداخت حقوق آن‌ها به سختی صورت می‌گیرد و این سازمان نیازمند تأمین اعتبارات و تجهیزات ویژه است.

وی در ادامه به دیگر کمبودها و محدودیت‌های این سازمان اشاره و تصریح کرد: سازمان محیط زیست کردستان به ۴۸ دستگاه خودرو برای انجام صحیح وظایف خود نیازمند است و این درحالیست که امروز در تمام استان ۲۸ خودرو در اختیار دارد.

زارعی ورود ریزگردها و واژگونی تانکرهای سوخت را از دیگر لطمات محیط زیستی کردستان ذکر کرد که موجب آسیب ها و مشکلات زیادی شده است.

وی گفت: طرح جامع دریاچه زریوار از سال ۹۰ آغاز شد و تاکنون در این راستا ۹۸۰ میلیون تومان اعتبار جذب شده است.

سرپرست اداره‌کل حفاظت از محیط زیست کردستان ادامه داد: دستگاه‌های زیادی از قبیل شهرداری، محیط زیست، منابع طبیعی و … متولی و بهره‌بردار این دریاچه هستند که موجب ایجاد مشکلاتی در دریاچه شده است.

وی مرمت و بازسازی لاگون‌های حاشیه تالاب، خرید تجهیزات حفاظتی، ایجاد بانک اطلاعاتی، مطالعه بررسی چشمه‌های بستر تالاب، علامت‌گذاری حریم تالاب، تدوین برنامه کسب و کار تالاب، ساماندهی کانال دره وران و … را از اقدامات صورت گرفته تاکنون اعلام کرد.